تقاوت چاقوی استیل با چاقوی فولادی

خیلی پیش می آید که وقتی به یک فروشگاه چاقو برای خرید مراجعه می کنید می بنید که فروشنده از شما سوال می کند که چاقوی استیل می خواهید یا چاقوی فولادی . شاید فروشندگان اطلاعات کاملی از تفاوت این چاقو داشته باشند ولی فطعا یک خریدار اطلاعات خیلی زیادی در این زمینه ندارد .

هدف ما تیم دس ساز از نوشتن این مقاله آکاهی از یک دید جزئی تر از تفاوت چاقوی استیل با چاقوی فولادی برای خریداران است.

 

استیل چیست؟ فولاد چیست؟

بیشترین آلیاژی که در ساخت چاقو استفاده می شود علی الخصصوص در ایران و صنعت چاقو سازی زنجان فولاد و استیل است .

عموما استیل را نیز زیر مجموعه از فولاد می دانند ولی در کشور ما و در ین مردم این دو آلیاژ جدا از هم در نظر گرفته می شود.

فولاد و استیل هردو ترکیبی از آهن و کربن هستند که مواد دیگری نیز به آن ترکیب می شود . تفاوت اساسی فولاد و استیل در میزان وجود کربن در این آلیاژ است .به آلیاژ استیل کروم، نیکل، نیتروژن و مولیبدن اضافه می شود. که سبب می شود تیغه کمی سخت تر شود و در مقابل زنگ زدگی و لک مقاوم باشد .

چطور تشخیص بدهیم یک چاقو واقعا استیل است؟

  • یک راه وزن است چاقوهای قولادی وزن کمتر نسبت به چاقوهای استیل دارند اگر دو چاقو با ابعاد یکسان باشند چاقوی قولادی سبک تر خواهد بود.
  • چاقو های استیل عموما براق هستند و لی چاقو های فولاد همگی مات هستند مگر اینکه عملیات آینه کاری بروی آنها صورت گرفته شود.
  • استیل خاصیت مغانطیستی دارد و به آهن ربا می چسپد ولی این روش زیاد دقیق نیست چرا که فقط در استیل های که فقط کروم  دارند جواب می دهد.

چرا در چاقوی آشپزخانه بیشتر استیل استفاده می شود؟!

همانطور که گفتیم استیل به علت آلیاژی که دارد در مقابل زنگ زدگی و خوردگی لبه مقاومت تر از فولاد است .

محیط آشپزخانه همیشه مرطوب است و همچنین مواد غذایی هم خود مرطوب هستند در این شرایط معقول است که از آلیاژی استفاده کنیم که در مقابل زنگ زدگی مقاوم باشد .

البته دقت کنید در صورتی که اصول نگهداری چاقو را رعایت نکنید این چاقو ها هم ممکن است زنگ بزنند.

چاقوهای تیغه فولادی بهتر است یا استیل؟

نمی توان پاسخ مشخصی به این سوال داد ، چرا که هر چاقویی را برای کار مختص خود مناسب است .

مثلا شما نمی توانید از یک چاقوی معمولی به جای چاقوی ساطوری استفاده کنید و انتظار داشته باشد چاقو خراب نشود چون با کیفیت است و گران قیمت !!! .

در مورد چاقوهای تیغه فولادی و استیل هم همین مسئله صادق است چاقوهای فولادی برای قصاب ها و آشپزخانه های که استفاده زیادی دارند بسیار مناسب است چرا که تیز کردن این چاقو ها ساده است .

چاقوهای استیل نیز برای کسانی که استفاده زیادی ندارند مناسب تر است چرا که حساست و نگهداری این چاقو ها ساده تر است و این چاقو ها تیزی خود را در مدت زمان طولانی حفظ می کنند.

تیز کردن چاقوی استیل و فولاد

چافو-تبز-کن

چاقوهای فولادی نسبت به چاقوی استیل راحت تر تیز می شوند ولی تیز کردن چاقوهای استیل کمی زمان بر و مشکل است با این حال تیغه های فولادی تیزی خود را نسبت به چاقوی استیل کمتر حفظ می کنند و شما نیاز دارید بیشتر از چاقوعای استیل آن ها را تیز کنید.چاقوهای استیل به علت درصد کربن پائین تر نسبت به فولاد سخت تر هستند و در چاقوهای با قطر بالا دیگر نمی توانید با یک چاقو تیز کن چاقو را تیز کنید بلکه برای تیز کردن باید به یک چاقو ساز مراجعه کنید چیزی که در مورد چاقوهای فولادی صدق نمی کند . چاقوهای فولادی به علت کربن کمتر ، خیلی نرم تر از استیل است و حتی تیغه با ورق قطور نیز با یک چاقو تیز کن معمولی تیز میشود .

آیا چاقوهای استیل زنگ نمی زنند!!!!؟

چاقوی-زنگ-زده

یک تصور اشتباه که گاها حتی فروشندگان چاقو دارند این است که چاقو های استیل زنگ نمی زنند . این حرف اشتباه است چاقوهای استیل نیز اگر اصول نگهداری آن رعایت نشود دچار زنگ زدگی می شود.

زمان زنگ زدگی چاقوی استیل نسبت به فولاد معمولی بیشتر است . اگر یک چاقوی فولادی در عرض یک هفته زنگ بزند یک چاقوی استیل در همان محیط یک ماه طول می کشد زنگ بزند .

تمام تیغه هایی که در آلیاژ آنها آهن وجود دارد امکان زنگ زدن دارند ، ولی ترکیب زمان و سرعت آن با هم متفات است.

ساطور فولادی یا استیل؟

ساطور-مصطفی

ساطور فولادی برای خرد کردن استخوان و مواد عذایی سخت مناسب است و ساطور استیل برای برش گوشت و سبزیجات مناسب است. تیغه فولادی با توجه به اینکه خاصیت کشسانی دارد و در مقابل شکنندگی مقاوم است برای این کار بسیار مناسب است . استیل در مقابل زنگ زدگی مقاوم است ولی در مقابل ضربات و … مقاومت چندانی ندارد پس باید بدانید برای چه کاری ساطور می خرید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشد.

 

سخن پایانی

بعد از دانستن تفاوت چاقوی استیل با چاقوی فولادی نوبت به خرید محصول موردنیاز خود میرسیم.

شما از طریق لینک زیر انواع دست ساز و مدرن از چاقوی فولادی یا استیل مدنظر خود را با قیمت عمده میتوانید تهیه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *