راهنمای خرید تبر

اگر به دلیل تنوع موجود در بازار در انتخاب سردرگمید با ما در مقاله راهنمای خرید تبر همراه باشید.

ما در تیم دس ساز قصد داریم یک چراغ مسیر و راهنمای مناسب برای شما باشیم.

تبر “مناسب” برای شما، تبر مناسب برای نیازهای خاص شما است. اما چگونه می دانید کدام تبر برای شما مناسب که آن را انتخاب کنید؟ هنگامی که شروع به جستجوی تبر ها در فروشگاه چاقو و تبر می کنید، به سرعت متوجه می شوید که تنوع بی نهایتی برای انتخاب وجود دارد و نظرات زیادی در مورد اینکه کدام بهترین است.

برای از بین بردن شلوغی انتخاب ها و تردید هنگام خرید، با متخصص تبر استاد اسکندری صحبت کردم.

استاد اسکندری یکی از طبیعت گردان و مجریان تور گردشگری است. در قسمت زیر به ما در انتخاب تبر “مناسب” کمک می کند.

 

به چه نکاتی باید در خرید تبر دقت کرد؟

تیغه-تبر

مهمترین قسمت تبر تیغه آن است. برای عملکرد موثر، تیغه باید برای برش تیز تیز شود و به اندازه کافی نازک باشد .

البته برای گاز گرفتن چوب و جدا سازی شاخه های درخت ، ضخامت و مقاومت کافی در شکستن باید مناسب باشد.

تیغه ای با چنین مشخصات ملزم به ساخت با جنس فولاد است . دقت کنید اگر دسته بشکند می توان آن را با قیمت خیلی کم تعویض کنید ولی اگر تیغه بی کیفیت باشد . عملا هیچی کاری نمی توانید با آن تبر انجام دهید.

اسکندری می‌گوید : امروزه بیشتر تبرهای موجود در فروشگاه‌های ابزالات در چین با فلزی از «ماشین‌های ذوب‌شده، تجهیزات صنعتی یا هر چیزی که در آن روز در کارخانه ذوب می‌گذرد» به دست می‌آید .

این نوع فولاد کم کیفیت یا بسیار نرم است که باعث می‌شود لبه‌ها نتواند تیزی خود را حفظ کند یا به حدی سخت می شود که باید در همان ابتدا آن را به یک چاقو ساز بدهید تا برایتان تیزش کند به همین دلیل است که اسکندری به مردم توصیه می کند “یک تبر دست ساز بخرند “.

تبر دولبه بخریم یا یک لبه؟

تبر-دولبه

تبر تک لبه مطمئناً سریعتر برش می دهد . زیرا برخلاف تصور عموما تبر های تک لبه تیغه سنگین تری دارند.

اسکندری تبر دولب را به علت چرخش متعادل تر و تطبیق پذیری آن توصیه می کند.

تعادل به این معنا که هر دو انتهای سر دارای طول و وزن برابر هستند. در نتیجه، وقتی یک تبر دو لبه یا همان تبر یخ شکن را می‌چرخانید، لرزش کمتری ، دقت بیشتر ، و در نتیحه منجر به برش کارآمدتر می‌شود.

کنترل، به جای قدرت، کلید واقعی خرد کردن چوب است .

و از آنجایی که تبر دو لبه ، دو لبه برش دارد، فرصت هایی را برای ایجاد چندین برش برای نیازهای مختلف باز می کند. بنابراین به جای داشتن چندین تبر تک لبه  برای انجام کارهای مختلف می توانید یک تبر دو لبه بخرید برای مثال از یک لبه که تیز تر است برای برش چوب های نازک استفاده کنید و از لبه دیگر برای خرد کردن چوب های سخت .

شاید برایتان عجیب باشد چرا از لبه تیز که قدرت بیشتری دارد برای خرد کردن چوب های نازک استفاده شود و از لبه کند برای چوب های سخت ؟

جواب ساده است لبه های تیز خطر خوردگی و برگشت دارند پس بهتر است با آن به جسم سخت ضربه نزنید و برای برش و خرد کردن ساده استفاده کنید و قسمت کند تر که لبه برگشت پذیری ندارد به چوب های سخت ضربه بزنید.

توجه به وزن تیغه تبر

عامل دیگری که باید هنگام انتخاب تبر در نظر بگیرید، وزن تیغه است. «بیشتر بچه‌ها سنگین‌ترین تبر ممکن را می‌خواهند، زیرا نیروی بیشتری تولید می‌کند. اسکندری می‌گوید به همین دلیل است که از سرهای تبر با قطر شش، شش و نیم و حتی هفت میلی متر در مسابقات برش استفاده می‌کنیم. اما برای  برای استفاده روزمره، استفاده از تیغه 3 میلی متری توصیه می شود چرا که هم حمل و نقل آن ساده است و هم به علت وزن سبک تر قدرت مانور و چرخش بیشتری نسبت به تیغه های 6 میلی متری دارد.

طول دسته یک تبر استاندارد

در حالی که اکثر مردان تبر با دسته بلندتر را ترجیح می دهند زیرا به شما امکان می دهد با نیروی بیشتری ضربه بزنید ولی استاد اسکندری می گوید که در واقع بهتر است سراغ تبرهای با دسته کوتاه بروید..

هرچه تبر طولانی‌تر باشد، از نظر تئوری می‌توانید نیروی بیشتری را تحویل دهید، اما هنگام ضربه زدن به یک کنده شما نمی توانید تمرکز لازم را داشته باشید و سبب می شود نتوانید براحتی کنده ها را به هیزم تبدیل کنید.

البته این مسئله یک مسئله نسبی است چون کسانی که تسلط کار با تبرهای بلند را دارند از این مسئله گذر کرده اند و براحتی کارهای خود را با یک تبر بزرگ انجام می دهند.، ولی برای کسانی که روزمره از تبر استفاده نمی کنند این مسئله صادق نیست و ممکن است تبر دسته بلند آنها را به دردسر بینادازد.طول استاندارد برای دسته بطور میانگین 30 سانتی متر است .

تبر دسته منحنی بخریم یا ساده؟

انوع-دسته-تبر

دسته منحنی یا مستقیم مسئله این است. دسته های تبر یا منحنی هستند یا مستقیم.

اکثر تبرهای یک لبه دارای دسته منحنی هستند ولی دسته های دولبه همیشه باید مستقیم باشند .

چون با دسته منحنی دیگر یک لبه عملا از کار می افتند و جنبه تزئنی به خود میگیرد . استفاده از تبر با برعکس دست گرفتن دسته ممکن نیست.

 

نکاتی که در مورد دسته تبر باید حتما چک کنید.

اگر قصد خرید یک تبر چوبی دارید ، حتما دقت کنید چوب دسته کاملا خشک باشد . چون چوب های خیس پس از مدتی ابعادشان کوچکتر می شود و سبب لیز خوردن تیغه روی دسته می شود.

بعد از خرید یک تبر با دسته رنگ روغنی حتما با استفاده از سمباده سطح آن را پاک کنید تا تبر از دستتان لیز نخورد.

 

نتیجه گیری نهایی

همانطور که می بینید برای خرید چنین ابزار ساده ای باید موارد زیادی را در نظر گرفت. اما اگر برای پیدا کردن ابزار مناسب خود وقت بگذارید، ابزاری خواهید داشت که یک عمر خدمات مفید را ارائه می دهد. ، اگر اصول نگهداری آن را رعایت کنید، حتی می توانید آن را به نوادگان خود منتقل کنید.

admin22 وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *