راهنمای خرید و انواع چاقوی آشپزخانه

شناخت انواع چاقوی آشپزخانه

اگرچه چاقو از جمله وسایل کاربردی در طبیعت و شکار و کمپینگ است ، اما بیشترین استفاده از این وسیله با توجه به کاربردهای گوناگون ، عمدتا در آشپزخانه است. علاوه بر مدل های تخصصی هنرآموزان رشته آشپزی ، می توان انواع چاقوی آشپزخانه مناسب برای افراد حرفه ای یا آماتور یافت.

در این مجموعه ها ترکیبی از مدل ها و اندازه های مختلف از  چاقوی آشپزخانه  مخصوص انجام کارهایی مثل پوست کندن ، خرد کردن ، برش ، ریز کردن سبزیجات و شقه کردن انواع گوشت و … را می توان پیدا کرد.

از آنجایی که خرید چاقوهایی با کاربردها و اهداف مختلف به طور جداگانه گرانتر و چالش برانگیزتر از تهیه یک مجموعه است ، لذا پیشنهاد خرید یک مجموعه چاقو از نظر هزینه و کاربرد مناسب تر خواهد بود.

انواع-چاقوی-های اشپزی
انواع-چاقوی-های اشپزی

کدام مجموعه چاقوی آشپزخانه برای شما مناسب است؟

هنگام انتخاب مجموعه مناسب چاقوها باید به نکاتی توجه کرد. مانند هر جنس و کالای دیگری، دوام و کیفیت یک ویژگی مهم در چاقوها است. انتخاب ست چاقوی آشپزخانه مناسب، بستگی به هدف شما و جایی که قرار است از آن استفاده کنید دارد.

اگر تصمیم به آشپزی را به صورت حرفه ای و تخصصی دارید ، مجموعه های خاصی برای این فرایند یادگیری طراحی شده است.

در غیر این صورت برای آشپزی روزانه در خانه ، نیازی به یک ست بسیار بزرگ از این چاقوهای دست ساز نیست.

ست هایی متشکل از چاقوی برش ، دم دستی و  سرآشپز برای استفاده روزمره ایده آل و مناسب هستند.

ست-چاقو
ست-چاقو

یک ست چاقو اشپزخانه شامل چه انواعی است؟

ست های چاقو با توجه به عملکرد و سطح استفاده می توانند شامل 2 قطعه تا 20 قطعه چاقو باشند.  کارهایی منحصر به فردی از قبیل : برش گوشت، کوبیدن گوشت ، فیله کردن ، تمیز کردن ماهی و … نیازمند چاقو های خاصی خواهد بود.

در حالی که از یک چاقو برای پوستگیری همه میوه ها می توان استفاده کرد ، مدلهای برای هسته گیری سیب تولید شده است. این چاقوها اغلب با انواع محافظ ها مانند قاب ضد آب، جا چاقوی مغناطیسی یا جعبه چوبی به فروش می رسند.

تخته چاقو موجود در کنار برخی از ست های چاقوی آشپزخانه گزینه ای مناسب و تاثیرگذار برای چاقوهای منتخب شما خواهد بود. چرا که بر روی آن تمام عملیات برش و خرد کردن قابل انجام خواهد بود.

بررسی چند مدل از انواع چاقوی آشپزخانه

  1. چاقوی دم دستی

چاقو دم دستی
چاقو دم دستی

بدون شک یکی از مهمترین و کاربردی ترین انواع چاقو های آشپزخانه، این چاقو است. هر آشپزخانه ای نیازمند چنین چاقویی برای انجام کارهای مختلف مثل: پوست گیری پیاز و سیب زمینی ، میوه ، برش مواد غذایی و… است.

این چاقو به دلیل دم دستی بودن ، اندازه نسبتا کوچک تری در مقایسه با چاقوی نوع دوم به صورت گسترده در آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد، دارای جنس ضد آب است.

  1. چاقوی سرآشپز

. چاقوی آشپزخانه سرآشپز بسیار تیز بوده و طول لبه برش آن تقریبا 18 تا 23 سانتی متر است ، قسمت بالای آن صاف بوده و سطح برش خمیده می باشد. باید بگوییم آن چاقوی بزرگی که در بیشتر برنامه های آشپزی در تلویزیون می بینید، دقیقا همین چاقوی سرآشپز است. البته ممکن است استفاده از آن برای آشپزهای آماتور، کمی ترسناک به نظر بیاید، اما اصلا نگران نباشید. اگر کارتان را با دقت انجام دهید، در استفاده از آن هیچ مشکلی نخواهید داشت. از این چاقو می توان برای برش، خرد کردن و قطعه قطعه کردن انواع مواد غذایی در سریع ترین زمان ممکن استفاده کرد.

 

  1. چاقوی راسته ای

چاقو-راسته-ای

این نوع چاقو، یک چاقوی همه کاره در آشپزخانه به شمار می آید که می توان با استفاده از آن به برش و خرد کردن انواع گوشت، صیفی­جات ، میوه و دیگر مواد غذایی پرداخت.

در این نوع چاقوی آشپزخانه عمدتا بخش اصلی تیغه کاملا راست بوده و کاملا بر روی تخته ست چاقو عمود میشود و به این ترتیب امکان برش های سریع و یکسانی را برای آشپز فراهم می آورد.

جنس تیغه این چاقو ، بسته به مدل های متنوع از فولاد ضد زنگ و یا استیل ساخته می شود.

  1. چاقوی سلاخی

چاقو-سلاخی

با توجه به نام این چاقو ، به منظور سلاخی و جداسازی پوست گاو و گوسفند مورد استفاده قرار می گیرد.

برای جلوگیری از آسیب به پوست حیوانات قسمت نوک تیغه این چاقوها تیز نیست. و از این جهت ، به جداسازی سریع و بدون عیب و زدگی پوست حیوان به قصاب ها کمک می کنند.

جنس فولادی این چاقو منجر به زنگ زدگی در صورت تماس طولانی مدت با رطوبت و آب می شود. لذا بهترین راه پیشگیری از خرابی و زنگ زدگی ، خشک کردن و چرب کردن سطح تیغه پس از هربار استفاده است.

  1. چاقوی جوجه زن

چاقو-جوجه-زن

این نوع چاقوها بیشتر برای استفاده در قصابی ها و یا رستوران های بزرگ کاربرد دارند و برای منازل و آشپزخانه های معمول خانه ها چندان ضروری نیستند. این چاقو استفاده های متعددی دارد. از جمله کاربردهای آن میتوان به پاک کردن مرغ و ماهی در سوپر پروتئینی ها اشاره نمود.

 

  1. چاقوی قنادی و پیتزا

چاقوی-کیک

چاقوهای قنادی و پیتزا شکل هلالی دارند. در برش شیرینی، کیک و پیتزا با این چاقوها ، آنها را پراکنده یا خرد نمی کند .

چرا که بدون کشیده شدن چاقو حرکت دایره ای انجام می دهد. سطوح برش این چاقوها به طور خاصی تیز شده است.

    7.چاقوی ساطوری

ساطور-زنجان
ساطور-زنجان

یکی از چاقوهای ویژه چاقوهای ساطوری هسند . البته این چاقوها همان ساطور هستند ولی اسم صحیح ساطور همان چاقوی ساطوری است چرا که ساطور نیز جزئنی از دسته بندی چاقوهاست .

توصیه می کنیم محصولات ارزان و بی کیفیت موجود در بازار را انتخاب نکنید.

برای خرید بهترین و با کیفیت ترین انواع چاقوی آشپزخانه می توانید به سایت دس ساز به آدرس dassaaz.ir مراجعه نمایید و با کیفیت بالای چاقوهای خریداری شده خود لذت یک آشپزی سریع و آسان را تجربه نمایید.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *