راهنمای خرید چاقوی سفری و طبیعت گردی

چاقوی طبیعت گردی یا کمپینگ چیست!

اولین و مهمترین ابزار ما برای شرکت در فعالیتهای طبیعت گردی و اردوها و کمپینگ یک چاقوی طبیعت گردی محکم و بادوام است.

لذا در این مقاله ما در تیم دس ساز می خواهیم به ویژگی های یک چاقوی خوب طبیعت گردی بپردازیم.

این چاقو بایستی ابزارهای زیادی را در خود داشته باشد تا برای انجام کارهای مختلف، طبیعت گرد یا کوهنورد را ناامید نکند.

در واقع یک چاقوی خوب صرفا برای برش دادن مواد غذایی یا پوست کندن میوه نیست ، بلکه چاقوییست که شما را در هیچ شرایطی ناامید نکند.

در عمل، می توانید از هر نوع چاقویی در طبیعت استفاده کنید اما با این حال، وقتی می خواهید کارهای بزرگتر و خاص تری را با یک ابزار در طبیعت جنگل یا کوه انجام دهید، باید بتوانید به چاقویی که در دست دارید تکیه کنید.

علاوه بر چاقوی های سفری و طبعیت گردی می توانید از چاقو های شکاری نیز در طبعیت گردی استفاده کنید.

 

راهنمای خرید چاقوی سفری و کمپینگ

قبل از صحبت در مورد ویژگی های یک چاقوی طبیعت گردی ، بهتر است در نظر بگیرید که در چه شرایطی ممکن است در طبیعت به چاقو احتیاج داشته باشید.

اول از همه، ضروری است که یک ابزار بتواند برای بیش از یک عملکرد در طبیعت مورد استفاده قرار گیرد تا به این ترتیب طبیعت گرد، کمترین میزان تجهیزات را با خود حمل کند. به عبارت دیگر، اگر نمی خواهید علاوه بر چاقو، تبر و اره هم با خود حمل کنید، چاقوی شما باید تمام این عملکردها را انجام دهد.

طرح-m9

وظایف اساسی یک چاقوی طبیعت گردی خوب و باکیفیت

 1. برش و خرد کردن مواد غذایی جهت تهیه غذا
 2. قابلیت برش و خرد کردن شاخه های ضخیم
 3. تقسیم شاخه ها یا کنده ها برای ایجاد آتش و به دست آوردن قطعات کوچک
 4. مرتب سازی ، تمیز کردن و جداسازی پوست ماهی
 5. قابل استفاده به عنوان چکش
 6. قابل استفاده در نیاز به کمک های اولیه…

 

ویژگی های یک چاقوی طبیعتگردی

حال، بیایید ببینیم یک چاقوی طبیعت گردی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد که بتوانیم با اطمینان در همه این کاربردها از آن استفاده کنیم، بیایید به ترتیب ببینیم و با هم تصمیم بگیریم که یک چاقوی خوب چگونه است.

ویژگی های چاقو را می توان تحت ده ها عنوان مختلف ذکر کرد. با این حال ، مشخص ترین ویژگی ها به شرح زیر است:

 1. نوع و اندازه تیغه
 2. شکل و جنس دسته
 3. فرم دهانه تیغه
 4. نوع و ضخامت فولاد
 5. خوش دست بودن

 

وجه تمایز چاقوهای سفری با چاقوهای دیگر

چاقوی-سفری-دست-ساز

اولین تمایز اساسی در مورد چاقوها مربوط به ” چاقوی تیغه ثابت ” و ” چاقوی تاشو ” است. یا همان چاقوهای ثابت و چاقوهای تاشو، که چاقوهای جیبی نیز نامیده می شوند. اگرچه چاقوهای تاشو به دلیل سهولت در حمل برای استفاده روزانه بسیار مناسب هستند ، اما برای استفاده در طبیعت چندان مناسب نیستند زیرا اتصال تیغه و دسته شکننده است. تیغه های ثابت به طور کلی پایدارتر و کاربردی تر هستند و معمولا در یک کیف نگهداری و استفاده می شوند. شما قرار نیست از این چاقو در زندگی روزمره خود استفاده کنید. اما  در طبیعت قطعا به کارتان خواهد آمد.

 

نوع فولاد و ضخامت تیغه چاقوی طبیعت گردی

مهمترین ویژگی این چاقوهاست که ارزش و ظرفیت استفاده از آن را تعیین می کند. ممکن است بین دو چاقو با اندازه و وزن تقریبا یکسان، تفاوت قیمت بالایی وجود داشته باشد ، صرفا به دلیل تفاوت در نوع فولاد! به همین دلیل ، قطعا باید بدانید که تیغه از چه فولادی ساخته شده است، به ویژه هنگام خرید چاقوی طبیعت گردی!

البته برای انتخاب یک چاقوی خوب نیازی به مهندس متالورژی نیست. کافی است چند نوع فولاد را بشناسید که در سراسر جهان و به طور گسترده برای ساخت این نوع چاقوها مورد استفاده قرار می گیرند.

اولین نکته ای که هنگام انتخاب فولاد برای چاقوی طبیعت گردی با آن روبرو می شوید، فولاد ضد زنگ و فولاد کربن است. در واقع باید بگوییم چیزی به نام فولاد ضد زنگ وجود ندارد. همه فولادها وقتی در رطوبت بمانند و مراقبت های لازم به عمل نیاید، زنگ می زنند. اما به هر حال فولادهای ضد زنگ، با ترکیب کردن کروم بالا در فولاد تشکیل می شوند. کروم مقاومت فولاد را در برابر زنگ زدگی افزایش می دهد. لذا ، تیغه های فولادی ضد زنگ برای انجام کارهایی که با آب در تماس هستند، مناسب است. اگر از آنها به درستی مراقبت شود ، درخشش فولادی روز اول، در هر بار استفاده باقی دیده میشود.

دسته-چاقو

ویژگی های دسته ی چاقوی طبیعت گردی

یکی از نکاتی که هنگام انتخاب و خرید چاقو باید به آن توجه داشت ، نحوه قرار گرفتن آن در دست شما، مواد سازنده ، داشتن یا نداشتن محافظ انگشت است.

چاقویی که انتخاب می کنید را ابتدا باید در دست بگیرد. دسته هایی که در کف دست شما به راحتی قرار نمی گیرند و برای کف دست تان بسیار کوچک یا بزرگ هستند ، مانع  استفاده راحت از چاقو در شرایط سخت می شوند. انتهای دسته کمی پهن تر باشد و مانع از لیز خوردن چاقو از دست شما شود.

 

جنس و متریال دسته ی چاقو

جنس دسته تا حد زیادی به سلیقه شما بستگی دارد. متریال رایج برای ساخت دسته این چاقوها عبارت است از:

 1. چوب
 2. پلی استر
 3. میکارتا

دسته های چوبی با توجه به کیفیت چوب مورد استفاده متفاوت هستند، آنها به طور طبیعی از چوب های سخت مانند چوب گردو ساخته شده اند. اگر به چاقوهای سبک کلاسیک علاقه دارید، می توانید دسته های چوبی را انتخاب کنید.

اما دقت داشته باشید که تماس با آب کیفیت چوب را در طول زمان کاهش می دهد. همچنین وقتی چوب خیس می شود ، لغزنده تر از سایر مواد غیر طبیعی می شود و نیز هنگام احتمال شکستن آن وجود دارد.

شاخ گوزن نیز یک ماده طبیعی و سخت است که از زمان های قدیم در ساخت دسته چاقوی طبیعت گردی استفاده می شده است. در صورتی که به خوبی ساخته شده باشد، چاقوهای بسیار با کیفیتی تولید می کند، اما بسیار گران است.

مواد پلی استر از نظر دوام بسیار خوب هستند. علاوه بر این ، بسیاری از گیره های پلی استر دارای سطحی بدون لغزش (گریپ)  هستند که کار با آنها را آسان می کند و در تماس با آب نیز مشکلی ایجاد نمی کنند.

Micarta  ، که نوعی ماده پلی استر مخصوص است،  از دوام بیشتری برخوردار بوده و از نظر ظاهری زیباتر و گرانتر از پلی استر است. به تازگی ، بسیاری از تولیدکنندگان چاقوی طبیعت گردی دسته های micarta را ترجیح می دهند.

 

صرف نظر از جنس دسته ای که انتخاب می کنید ، باید حداقل 1 سوراخ محکم بر روی آن وجود داشته باشد. چرا که به شما این امکان را می دهد که از این چاقو به عنوان یک نیزه استفاده کنید و هر زمان که بخواهید آن را محکم به انتهای شاخه وصل کنید، یا در مواردی که می ترسید چاقو را از دست خود بردارید روی مچ خود ثابت کنید.

 

تیغه چاقوهای سفری

تیغه چاقوهای سفری بیشتر از نوع فولاد است و بعید است سازنده ای پیدا شود که بجای فولاد از آلیاژی مثل استیل استفاده کند .چاقوهای سفری که در زنجان تولید می شود بیشتر از آلیاژ فولاد فنر است و دلیل استفاده از فولاد برای چاقوهای سفری به خاصیت این آلیاژ بر میگردد.آلیاژ فولاد مقاومت خوبی در مقابل زنگ زدگی ندارد ولی در مقابل ضربات و شکنندگی بسیار مقاوم است . علاوه بر این چاقوهای فولادی به راحتی تیز می شوند و نیاز نیست برای تیز کردن آن ها به یک مغازه چاقو سازی مراجعه کنید . برای مقابله با زنگ زدگی چاقوهای فولادی چندیدن راه وجود دارد یکی اینکه آلیاژ فولاد را با استیل ترکیب می کنند ولی محبوبترین روش استفاده از رنگ کوره ای ضد زنگ است که بصورت کاملا بروی تیغه می پاشند و تا آخر عمر از آن جدا نمی شود .

معرفی بهترین چاقوهای سفری خارجی + قیمت

gerber

چاقوی گربر 113 یک چاقوی تاشوی تاکتیکال جهت طبیعت گردی و کمپینگ می باشد که همراه آن یک کیف برای نگهداری چاقو عرضه می شود تا کار حمل و نقل آن ساده باشد .با نگاهی گذرا به دسته چاقو متوجه میشید که این چاقو چقدر خوش دست است .

خرید چاقوی گربر 113


چاقوی 115 گربر

gerber113

چاقوی گربر 115 یک چاقوی خوش دست و سایز متوسط است . این چاقو جزو سه گانه محبوب چاقوی گربر که شامل سری 115 ،114 و 113 است . چاقو 15 سانتی متر طول دارد و از این لحاظ باید این چاقوی تاشو را یک چاقوی کوچک بدانیم .

خرید چاقوی گربر 115


چاقوی زیبای سفری LMF گربر gerber

gerber-lm2

این چاقوی سفری LMF گربر gerber همانطور گه از اسمش پیداست تولید شرکت چاقوی گربر است .این مدل یک چاقوی حرفه ای است که دارای چاقو تیز کن ،بند بر،شیشه شکن و غلاف و بند حرفه است و هرچیز مثبت که برای یک چاقو می توانید متصور شوید در این چاقو متبلور است .

چاقوی سفری LMF گربر gerber


چاقوی سفری m9

چاقو سفری

چاقی نظامی و سفری m9 ابتدا فقط برای سر نیزه تفنگ های m4 ارتش آمریکا ساخته می شد ولی به دلیل محبوبیت و کیفیت بالا شرکت تولید کننده تصمیم به نسخه تجاری آن برای مصرف عمومی و طبیعت گردان گرفت. دارای شیشه شکن ،تسمه بر، چاقو تیز کن ، یک غلاف حرفه ای و بند می باشد .

چاقوی سفری m9r


چاقوی سفری چخماق دار کلمبیا

چاقو-کلمبیا
این مدل چاقوی m9 2548 یکی از بهترین های چاقوی کلمبیا است . ظاهر این چاقو از طرح چاقوی اصلی m9 کپی برداری شده است . همراه چاقو یک غلاف قطب نما دار ،دو چخماق و سوت عرضه می شود که نیاز های کامل شما را در طبعیت گردی برطرف کند.

خرید چاقوی سفری چخماق دار کلمبیا

خرید چاقوی طبیعت گردی

برای خرید بهترین و باکیفیت ترین مدلهای چاقوی طبیعت گردی می توانید به سایت دس ساز به آدرس dassaaz.ir مراجعه نمایید و لذت یک طبیعت گردی ایمن و آسان را تجربه نمایید.

همچنین صفحه ما در اینستاگرام نیز به آدرس زیر است . https;//instagram.com/dassaaz.ir

لطفا ما را در بهبود راهنمای خرید چاقوی سفری و طبیعت گردی کمک کنید ، از نظرات شما استفاده خواهیم کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *