همه چیز درباره چاقوی های فولاد دمشقی

فولاد-دمشقی

همه چیزهایی که از چاقوی فولاد دمشقی باید بدانیم…

فولاد مدرن دمشق را می توان با الگوی زیبای موجود در سطح تیغه تشخیص داد. این چاقوهای پرطرفدار همچنین به قوی بودن و تیز بودن فوق العاده شهرت دارند.اخیرا در صنعت چاقوسازی زنجان و چاقوهای زنجان نیز از این فولاد استفاده می شود.

صفحه زیر به برخی از متداول ترین سوالات در مورد چاقوهای آشپزخانه فولادی دمشق پاسخ خواهد داد.

امروزه کمتر فروشگاه چاقویی وجود دارد که این چاقو ها را نداشته باشد. در سایت دس ساز نیز تنوع گسترده ای از آن برای فروش میبینید.

 

چاقوی دمشقی چیست؟

منظورمان از این مدل چاقوهاییست که از فولاد دمشق ساخته می شوند. در اینجا سایز اجزا تفاوت با دیگر انواع کارد ندارد ولی تیغه آن از دو بخش فولاد کربن پر و فولاد نرم تشکیل می شود .

برای تشخیص دمشقی بودن فولاد چاقو کافیست به تیغه دقت کنید.عموما رگه های سفید که مشاهده می شود نشان از دمشقی بودن دارد.

 

چاقوهای دمشقی چگونه تولید می شوند؟

ساخت چاقوی دمشقی
فولاد مدرن دمشق یا با جوشکاری انواع مختلف فولاد قبل از پیچاندن و دستکاری فلز، یا با صاف کردن و سپس تا کردن یک نوع فولاد به منظور تولید لایه‌هایی در فلز ساخته می‌شود.

هر دوی این تکنیک‌ها منجر به الگوی مواج و «ارگانیک» می‌شوند هنگامی که به تیغه دقت می کنید می بنید که چاقو رگه های سفیدی دارد .

تکنیکی که برای ساخت فولاد دمشق مدرن استفاده می شود، در درجه اول به دلایل زیبایی شناختی است. با این حال، فرآیند تا کردن و تا کردن مجدد این مزیت را دارد که هرگونه ناخالصی طبیعی در فلز را از بین ببرد.

برای تکرار الگوی منحصر به فرد ایجادی توسط این فرآیند، می توان از تکنیک هایی مانند اچ کردن با اسید نیز استفاده کرد.

فولاد دمشق باستانی کاملاً با فولاد دمشق مدرن متفاوت است. دانش دقیق چگونگی تولید دمشق باستانی اکنون در تاریخ گم شده است و اسنادی در دست نیست که بدانیم فولاد دمشقی باستانی را چطور تولید می کردند.

فولاد دمشق باستان به دلیل استحکام و دوام خود مشهور بود. این در مناطقی از خاور نزدیک با استفاده از نوعی فولاد در اصل از هند به نام فولاد ووتز تولید شد.

تجزیه و تحلیل تیغه های دمشق باستانی نشان می دهد که برخی ناخالصی های اضافه شده در طول فرآیند تولید باعث تقویت فولاد شده و باعث انعطاف پذیری بیشتر و احتمال شکستن آن را نیز کمتر می کند.

چگونه چاقوی دمشقی را تیز می کنید؟

فولاد دمشق برای تیز کردن نیاز به تکنیک خاصی ندارد. مانند تمام چاقوهای با کیفیت، بهترین راه برای تیز کردن تیغه دمشقی استفاده از چاقو تیز کن  است.اکثر فولادهای مورد استفاده برای چاقوهای آشپزخانه دمشق ضد زنگ  و ضد خوردگی لبه هستند و تیزی خود را تا مدتها حفظ می کنند .

آیا چاقوهای دمشقی دچار خوردگی لبه می شوند؟

تیغه های دمشقی با کیفیت لبه خود را به خوبی حفظ می کنند.

در واقع چاقوها معمولاً از یک هسته داخلی فولاد مخصوص پر کربن ساخته می شوند که توسط فولاد ضد زنگ نرم تر احاطه و الگوی متمایز دمشق ساخته شده است.

بخاطر سختی هسته داخلی، لبه تیغه تیز باقی می ماند. در حالی که فولاد ضد زنگ نرم تر از هسته در برابر زنگ زدگی محافظت می کند.

چگونه فولاد دمشق را تمیز کنیم؟

تیغه فولاد دمشقی

توصیه ای مهم برای هر نوع چاقو با هر کیفیتی قبل از نگهداری در قفسه بلوکی یا مغناطیسی این است که ، بعد از هر بار استفاده شسته و  کاملاً خشک شود.

هرگز چاقوهای خود را در ماشین ظرفشویی نشویید زیرا ممکن است تیغه آن دچار خردگی شود. اگر نگران زنگ زدگی هستید، پس از شستشو یک لایه محافظ روغن بمالید. می توانید از روغن معدنی ساده یا روغن پخت و پز استفاده کنید. با این حال، اگر روغن پخت و پز برای مدت طولانی بماند، ممکن است روغن فاسد شود و چاقو بو بردارد .

فولاد دمشق چه زمانی اختراع شد؟

چاقوی فولاد دمشق مدرن از طریق روش جوشکاری الگو که در اوایل سال 200 پس از میلاد مورد استفاده قرار می گرفت، ایجاد می شود.

اولین چاقوهای دست ساز در دوران مدرن که با عنوان “دمشق” نامگذاری شدند در دهه 1970 تولید شدند.

فولاد سنتی دمشق باستانی که با افزودن ناخالصی‌ها به فولاد ووتز ایجاد می‌شد، برای اولین بار در آغاز هزاره اول یعنی حدود 300 پس از میلاد تولید شد.

آیا چاقوهای آشپزخانه دمشقی خوب هستند؟

این واقعاً به کیفیت چاقویی که می خرید بستگی دارد. بیشتر چاقوهای آشپزخانه فولادی دمشق به دلیل تیزی و توانایی حفظ لبه خود به کیفیت و ماندگاری بالا مشهور هستند. چرا که آنها از فولاد سختی که بین فولاد نرم تر قرار گرفته ساخته شده اند . فولاد سخت یک لبه تیز ایجاد می کند، در حالی که فولاد نرم تر به عنوان محافظ عمل می کند.

با این حال، برخی از چاقوی‌های ارزان‌تر آشپزخانه دمشقی با استفاده از تکنیکی در تولید ، فقط زیبایی داشته و عملا مثل سایر چاقو ها هستند.

قیمت چاقوهای فولاد دمشقی

قیمت این چاقو ها بسیار متفاوت است . به علت تنوع در ساخت و نوع فولاد دمشقی قیمت ها متغیر است. ولی عموما حداقل قیمت یک چاقوی آشپزخانه دمشقی 500 هزاز تومان است .

نحوه تشخیص چاقوی فولاد دمشقی اصلی

در این مورد باید بگوییم که فولاد دمشقی فیک یا بدل وجود ندارد بلکه تقاوت در نوع و کیفیت فولاد دمشفی است دقیقا مثل چوب .

شما هیچ وقت نمی توانید چوب بدل پیدا کنید ، بلکه چوب ها از نظر کیفیت و کارکرد با هم متقاوت هستند.در مورد چاقوهای دمشقی نیز همین مسئله صادق است و به قول معروف به اندازه ای که پول بدی آش میخوری .

 

اگر تجربه ای در این زمینه دارید خوشحال می شویم نظر خود را اعلام کنید تا به این مقاله اضافه کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *