چکار کنیم چاقوهایمان زنگ نزند؟ + روش های رفع زنگ زدگی چاقو

من حدودا پنج سال پیش زمانی که هنوز وارد فروشگاه چاقو دس ساز نشده بودم ، وقتی در تعطیلات بودم، چاقوی آشپزخانه را برای یک هفته بیرون زیر باران گذاشتم.

بعد برگشتن از سفر ، با پشیمانی تیغه ای با لکه های نارنجی/قرمز مشاهده کردم.

چاقوی با کیفیت دست ساز م زنگ زده بود . همان موقع دریافتم که ، زنگ زدگی تیغه ربطی به کیفیت و مرغوب بودن چاقو ندارد.

 

زنگ  زندگی چیست؟

خوب، زنگ در درجه اول اکسید آهن (III) است که دارای فرمول شیمیایی Fe2O3 است. هنگامی که آهن تیغه فولادی یا استیل شما با اکسیژن جو ترکیب می شود و سبب پدیدار شدن لکه های نارنجی و قهوی بروی تیغه می شود .

اکثر ما زنگ را به عنوان یک پوشش پوسته پوسته قهوه ای مایل به قرمز روی فلز می شناسیم و به هیچ وجه بیشتر از آن فکر نمی کنیم، با این حال زنگ اصطلاحی است که معمولاً برای خوردگی و اکسیداسیون آهن و آلیاژهای آن مانند فولاد استفاده می شود.

زنگ از نظر فنی اکسید آهن هیدراته (III) است که به عنوان اکسید آهن (Fe2O3) نیز شناخته می شود، زیرا زمانی که آهن با اکسیژن و آب واکنش می دهد ایجاد می دهد این واکنش به عنوان اکسید کننده شناخته می شود.

جلوگیری از تغییر رنگ یک تکه آهن در مجاورت آب و اکسیژن ، امری اجتناب ناپذیر است . زمان زنگ زدن چاقو بسته به شرایط به مرور یا خیلی سریع انجام می پذیرد.

خوب، حالا می دانم که زنگ در واقع اکسیدشدن  آهن موجود در تیغه چاقو است.

 

اما چه شرایطی باعث زنگ زدن تیغه چاقو می شود؟

سه فاکتور مهم در زنگ زدگی : اکسیژن، آهن و آب.

اکسیژن که در هوای اطراف ما وجود دارد. آهن ماده اصلی تیغه های فولادی است. رطوبت (آب) به تشکیل زنگ کمک می کند. لازم نیست که آب به عنوان یک مایع باشد.

هوای مرطوب برای تغییر رنگ  چاقو کافی است. برای جلوگیری از زنگ زدگی چاقو ، این عامل می تواند کمک کننده باشد.

تا اینجا فهمدیم که برای جلوگیری از زنگ زدگی باید شرایط را طوری رقم بزنیم که این سه عنصر در کنار هم قرار نگیرد ولی چطور ممکن است در حالی که لازم است چاقوهای آشپزخانه همیشه در محیط مرطوب باشند و حتی تماس مستقیم هم با مایعات دارند؟

 

برای جلوگیری از زنگ زدگی چکار کنیم؟

روش های مختلفی وجود دارد از جمله خرید چاقوهای ضد زنگ و.. که در ادامه توضیج خواهیم داد ولی ما فرض اول را بر این می گذاریم که شما یک چاقو فولادی دارید که نه ضد زنگ است و نه رنگ کوره ای دارد .

  • در این صورت شما ابتدا باید چاقوی خود را قبل از استفاده با یک روغن چرب کنید فرقی نمی کند با چه روغنی تیغه را چرب می کنید حتی می توانید از روغن سرخ کردنی و خوارکی استفاده کنید.دلیل آن هم جلوگیری از ارتباط مستقیم مایعات با تیغه است .
  • در صورتی که نمی توانید تیغه را چرب کنید می توانید پس از استفاده چاقو را کاملا خشک کنید ،دقت کنید که اگر چاقو مرطوب بماند و کامل خشک نشود چاقو دچار زنگ زدگی می شود.

استفاده از روکش تتانیومی یا رنگ ضد زنگ کوره ای

رنگ-کوره-ای-ضد-زنگ

یکی از عواملی که باید در نظر بگیرید پوشش تیغه است. برخی از تیغه ها دارای پوشش های خاصی هستند که آنها را بادوام تر و در برابر خوردگی مقاوم می کند.

به عنوان مثال، برخی از چاقوها با پوشش های تیتانیوم یا اکسید آلومینیوم ، از زنگ تیغه فولادی داخلی جلوگیری می کند.

استفاده از رنگ های کوره ای ضد زنگ نیز برای جلوگیری از زنگ زدگی چاقو بسیار موثر می باشد.

 

آیا چاقوهای فولادی زودتر از بقیه زنگ می زنند؟

بیشتر انواع فولادهای تیغه ای را می توان به دو دسته فولاد ضد زنگ یا کربن پر طبقه بندی کرد. تیغه های فولادی کربن پر نسبت به چاقوهای استیل کربن بیشتری دارند و همین سبب می شود مقاومت بالایی در برابر شکنندگی داشته باشند ولی در مورد زنگ زدگی این چاقو ها به اندازه چاقوهای استیل مقاوم نیستند و حتما باید اصول نگهداری آن را رعایت کنید.

 

آیا چاقو های استلنس ضد زنگ هستند؟

استلنس بین 0.5 تا 1.5 درصد کربن دارند. این باعث می شود تیغه بسیار محکم و بادوام باشد و چون کربن کمتری دارد به این زودی زنگ نزند..فقط به یاد داشته باشید که StainLESS به معنای ضد زنگ نیست. تیغه های استلنس ضد زنگ نیز با نگهداری نادرست ، تغییر رنگ می دهند. حتی اگر زمان آن بیشتر از تیغه های فولادی طول بکشد.

آلیاژهایی مانند تیتانیوم یا سرامیک وجود داردند  که اینها آهن ندارند، پس زنگ هم نمی‌زنند و چاقوی شما کاملاً ضد زنگ خواهد بود.به همین علت اگر توان مالی خرید این چاقوها را دارید توصیه ما خرید این مدل چاقوهاست.

 

چرا زنگ زدگی چاقو بد است؟

برخی از کارشناسان چاقو می گویند زنگ زدگی نشانه مرغوب بودن چاقو است. من متخصص نیستم، اما برای من یک چاقوی زنگ زده بسیار زشت است.

زنگ به خودی خود خطرناک نبوده و ماده غذایی بریده شده توسط چاقوی زنگ زده باعث مرگ نمی شود ؛ با این حال، عموما هیچ وقت شما یک چاقوی زنگ زده را در آشپزخانه خود  نمی توانید استفاده کنید.

 

روش های برطرف کردن زنگ زدگی چاقو و سایر ابزارهای فلزی

زنگ-زدگی

زنگ-زدگی

فرض کنید : یک چاقو سالم اما زنگ زده داریم ، چاره چیست؟

خوشبختانه راه های زیادی برای رفع زنگ زدگی چاقو وجود دارد ، که ما به روش های تست شده اشاره می کنیم.

روش 1: حلال های شیمیایی و حل کردن مشکل زنگ زدن چاقو

انواع مختلفی از مواد شیمیایی وجود دارد که می توانند برای از بین بردن زنگ زدگی چاقوی شما استفاده شوند. یکی از محبوب‌ترین آن‌ها WD-40 است (اما این یکی سمی است، بنابراین مطمئن شوید که قصد تهیه غذا یا برش مواد غذاییرا با آن چاقو را ندارید).

مراحل به ترتیب زیر است:

1: چاقو را با روغن تمیز کنید تا هرگونه لکه یا ناخالصی دیگر از بین برود.

2: تیغه را با حلال اسپری کنید.

3: از کاغذ سنباده نازک برای تمیز کردن لکه های زنگ تیغه استفاده کنید.

4: در صورت نیاز تکرار کنید، سپس چاقو را پاک کنید، بشویید و خشک کنید.

روش 2: جوش شیرین و برطرف کردن زنگ زدگی چاقو

اول : بعد از خیساندن محل زنگ زده ، جوش شیرین را روی آن بپاشید.  جوش شیرین باید به ناحیه مرطوب بچسبد.

با تکان چاقو ،اضافات آن را از بین ببرید.

دوم : با استفاده از یک پد مرطوب ناحیه زنگ زده را پاک کنید . اطمینان حاصل کنید که پد شستشو مرطوب بماند تا به تیغه آسیب نرسانید.

سوم : پس از چند دقیقه شستشو، زنگ زدگی باید جدا شده باشد. در صورت نیاز این کار را تکرار کنید، سپس چاقو را با آب بشویید و با پارچه خشک کنید.

روش 3: استفاده از سرکه برای رفع زنگ زدگی

سرکه و زنگ زدگی چاقو

1: سرکه سفید را در یک ظرف پهن بریزید. من معمولاً از یک ماهیتابه برای این کار استفاده می کنم زیرا به اندازه کافی برای چاقوی من پهن است. مرحله 2: چاقو (یا فقط تیغه) را در سرکه خیس کنید. این کار را حدود 5 دقیقه انجام دهید. سعی نکنید آن را خیلی طولانی بگذارید، زیرا ممکن است فقط تیغه شما را لکه دار کند یا به آن آسیب برساند. مرحله 3: تیغه را با یک پارچه پاک کنید. سپس چاقو را بشویید و خشک کنید.

روش 4 – سمباده برای از بین بردن لکه های زنگ زدگی

کاغذ سمباده معمولاً برای زنگ زدگی های کوچک مناسب است. فقط یک تکه کوچک کاغذ سنباده خوب بردارید و لکه را به آرامی با آن بمالید تا ناپدید شود. اگر هنوز کمی زنگ زدگی روی تیغه باقی مانده باشد، می توانید پس از گذراندن روش های دیگر از کاغذ سنباده نیز استفاده کنید. با این حال، مطمئن شوید که از کاغذ سنباده بسیار ریز استفاده می کنید. در غیر این صورت، ممکن است واقعاً به تیغه خود آسیب برسانید، سطح آن را بردارید، آن را خراش دهید یا آن را کدر کنید.

روش 5 – استفاده از سیب زمینی

سیب زمینی حاوی اسید اگزالیک است که می تواند زنگ را حل کند.

فقط چاقوی خود را برای چند ساعت داخل سیب زمینی و تماس مستقیم با آن قرار دهید .

پس از آن، شما باید بتوانید زنگ را با یک پارچه پاک کنید!

من این را روی یک چاقوی جیبی امتحان کردم که دارای لکه های کوچک زنگ زدگی بود، و در کمال تعجب، دیدم زنگ زدگی برطرف شد!

راستش خودم هم انتظار نداشتم اینقدر موثر واقع بشه . من آن را یک شبه رها کردم و روز بعد زنگ زدگی از بین رفت.

روش 6 – استفاده از آبلیمو

اسید سیتریک موجود در آب لیمو می تواند برای حل کردن زنگ روی تیغه شما استفاده شود.

مقداری آب لیمو بروی تیغه ریخته ، و منتظر واکنش قست زنگ زده بمانید.

پس از مدتی ، قسمت زنگ زده به راحتی از تیغه جدا خواهد شد.

روش7 – روش پیاز

پیاز حاوی اسید سولفنیک است که می تواند به حل کردن اکسید آهن (ترکیب اصلی زنگ) کمک کند. می توانید پیاز را با چاقوی خود بکوبید و بگذارید کمی بماند .بعد از مدتی می بینید که زنگ به خودی خود شروع به جدا شدن می کند!

چاقو-در-خاک

چاقو-در-خاک

روش آخر : فرو کردن چاقو در خاک

یک روش کثیف اما جالب  ؛ مکررا چاقوی زنگ زده را در خاک غنی ، قبل از شستشو فرو کنید.

در واقع من خودم این یکی را امتحان نکردم. اگر شما امتحان کردید می توانید نظرات خود را در مورد آن با ما در میان بگذارید تا آن را با دیگر کاربران به اشتراک بگذاریم.

 

پیشگیری بهتر از درمان

روش های مختلف جلوگیری و برطرف کردن زنگ زدگی چاقو را با هم بررسی کردیم اما مسئله اصلی اینجاست که آیا ما می توانیم تمام اصول نگهداری از چاقو را رعایت کنیم ؟ در حالی که چاقو یک ابزار روزمره و پر استفاده است !!

اگر نمی توانید به این اصول پایبند باشید و از چاقو خود به خوبی مراقبت کنید توصیه می کنم حتما چاقو های تیغه تتانیومی خریداری کنید.

این چاقو به هیچ وجه زنگ نمی زنند حتی اگر ماها زیر رطوبت باقی بمانند و همین مسئله کمک می کند دیگر پس از استفاده از چاقوهایتان نگران این نباشید که چاقویتان زنگ خواهد زد

و همچنین اگر توان خرید چاقوهای تیغه تتانیومی را ندارید از چاقوهای استلنس استفاده کنید

درست است که این چاقو ها هم زنگ می زنند ولی مقاومت آنها در مقابل زنگ زدگی به مراتب بالاتر از فولاد است . تنها ایراد این چاقو ها شکنندگی بیشتر از فولاد است . فولاد فلز نرمی تری نسبت به استلنس است و از طرفی خاصیت کشسانی نیز دارد همین امر سبب می شود در مقابل ضربات شکننده نباشد .

 

نکته آخر اینکه بیش از حد به زنگ زدگی چاقو نیز حساست به خرج ندهید ، چراکه آسیبی به آن وارد نمی کند.
admin22 وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *