تاریخچه چاقوی جیبی

چاقوی جیبی چیست ؟

چاقوی جیبی، یکی از اهمیت بالاترین ابزارهای قابل حمل است که تا به حال ساخته شده است. به طور کلی، چاقوی جیبی به عنوان یک قطعه تیز از فولاد است که به دو قسمت تیغه (نردبان) و مچ (دسته) تقسیم می شود.

تا به حال این ابزار برای بسیاری از کارها، از جمله باز کردن جعبه، خوردن غذا، بریدن ، جواب دادن به نامه ها و تنظیم وسایل مانند وسایل کمپینگ و یا طبیعتگردی مورد استفاده قرار گرفته است.

طراحی چاقوی جیبی در نهایت به دلیل نیاز افراد به یک ابزار بیشتری که بتوانند همیشه با خود داشته باشند و بتواند برای کاربردهای بسیار زیادی به کار گرفته شود، شکل گرفت.

در این مقاله تیم دس ساز به معرفی این نوع چاقو و تاریخچه پیدایش آن می پردازد.

 

تاریخچه

پیشینه چاقوی جیبی به اوایل قرن نوزدهم باز می‌گردد. در آن زمان، چاقوهای شخصی معمولاً بزرگ و مناسب برای برش مواد بودند و نمی‌توانستند به راحتی در جیب حمل شوند.

با این حال، در اوایل قرن نوزدهم، اهمیت بیشتری به فناوری تولید چاقوهای کوچک و قابل حمل به ویژه در انگلستان داده شد.

تاریخچه چاقوی جیبی امروزه ، توسط یک شرکت سوئیسی به نام ویکتورینوکس (Victorinox) در سال ۱۸۸۴ ساخته شد.

این چاقوی نخستین چاقویی بود که در آن زمان می‌توانسته چندین ابزار را در خود جای دهد. این ابزار شامل چاقوی اصلی، قاشق، چنگال، نوار اندازنده، پیچ گوشتی و سایر ابزارهای کوچک دیگر بود.

در سال ۱۸۸۰، شرکت شخصی کواه آلمان چاقوی جیبی خود را به بازار عرضه کرد. محصول فوق دارای تعداد بیشتری از ابزارها ، با قابلیت بسته و باز شدن ، به شکل یک کیف را داشت.

این ابزار به مرور زمان با افزایش تعداد ابزارها و کیفیت ساخت، به محصولی بسیار محبوب تبدیل شد.

در دهه‌های بعدی، شرکت اُف اچ ویکتورینوکس چاقوهای جیبی خود را به بازار عرضه کرد که شامل تنوع بسیار زیادی از ابزارها و ویژگی‌های منحصر به فرد بود. آنها برای مصارف خانگی، آفرود، کمپینگ و کار با چوب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

امروزه با توجه به نیازهای مشتریان ، با گسترش تکنولوژی، شکل و فرم گوناگونی از این ابزار ساخته شده است.

در واقع، دسته های آن حتی به شکل کوچکتر و جیبی تر که قابلیت باز کردن و بسته شدن برای برخی از مواقع لازم است، آمده اند.

 

چاقوهای جیبی در حال حاضر

چاقوی جیبی امروزی کاملاً متفاوت از نسخه اولیه آن است، اما در زمان مدرن، این ابزار هنوز به صورت گسترده ای بسیار استفاده می شود. شاید باور نکنیم که چاقوی جیبی در گذشته به طور گسترده ای در ارتش ها مورد استفاده قرار می گرفت. تنها نوع قابل دسترس برای سربازان، چاقوی جیبی بود.

با گذر زمان، این ابزار از چاقوی معمولی به یک ابزار چند منظوره تبدیل شده است. فروش چاقوی جیبی امروزی شامل کالاهای مختلفی از جمله چاقوهای آشپزخانه تا چاقوهای برای استفاده در بیرون، چاقوی دوستداران ماهیگیری و یا چاقوی برای ماجراجویی های خارجی آرام بخش می باشد.

 

سخن پایانی

در فروشگاه دس ساز شما میتوانید انواع مختلف چاقوهای ساخت زنجان یا خارجی را با قیمت عمده و کیفیت عالی از بین انواع متنوع آن انتخاب و خریداری کنید

دیدگاه کاربران
1 دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *