در خرید چاقوی کلکسیونی به چه چیزهایی باید دقت کرد؟

چاقو های کلکسیونی به دلیل زیبایی و ارزش تاریخی که دارند، همواره توجه هرچه بیشتری را به خود جلب کرده اند. خرید چاقوی کلکسیونی می‌تواند به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر گرفته شود اما این خرید نیازمند دقت بسیاری است.

اگر قصد خرید چاقوی کلکسیونی را دارید ، ابتدا باید با انواع مختلف آشنا شوید.

روندها، سبک ها و نوع تولید برای هر چاقوی کلکسیونی متفاوت است. انواع مختلف شامل چاقوی خود دست، چاقوی صیقل داده شده، چاقوی دست ساز، چاقوی تیزکننده، چاقوی بوکسیتی و چاقوی پدیداری می شوند.

باید با این موضوعات آشنا شوید و تصمیم‌گیری کنید کدام نوع بهترین گزینه برای شماست.

در خرید چاقوی کلکسیونی به بررسی و توجه به چند نکته مهم و حیاتی نیاز است تا بتوان یک چاقوی کلکسیونی ارزشمند و با کیفیت خرید .

در ادامه با تیم دس ساز همراه باشید.

 

مواردی که باید در خرید چاقوی کلکسیونی دقت کرد

1. مواد مصرفی :

بهترین چاقوهای کلکسیونی از فولاد ضد زنگ با کیفیت بالا تهیه شده اند که مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی، خوردگی و سایر آسیب‌های مربوط به خرابی دارند.

هر چه فولاد استفاده شده در ساخت چاقوی کلکسیونی بهتر باشد، پایداری تیغه بیشتری خواهد داشت.

 

2. تیغه چاقو:

باید توجه داشت ، که تیغه چاقوی کلکسیونی با دقت بالا ساختهشده باشد . در واقع هرچه تیغه ظریفتر و طراحی خاصتر ، نشان دهنده زمان بیشتر و حاذق بودن هنرمند دارد.

چندین ویژگی مثل سختی، تیزی و عمر مفید تیغه باید مورد توجه قرار گیرد.

باید توجه داشت که تیغه چاقو به خوبی تیز شود و تا حد امکان با تیزی خود بماند تا با کارکرد طولانی مدت کاربردی داشته باشد.

 

3. دسته چاقو:

دسته چاقو باید برای استفاده آسان، مقاومت بالا، قابلیت تمیز کردن و جلوگیری از لغزش دست مورد توجه قرار گیرد. از چوب، طلا ، سنگهای گران قیمت و یا دیگر فلزات با کیفیت بالا برای ساخت دسته چاقو استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که دسته چاقو باید مطابق با اندازه و وزن تیغه باشد.

 

4. طول و ابعاد:

طول، عرض و ضخامت تیغه چاقو نیز باید مطابق با نوع کاربرد چاقو و منظور از خرید، اندازه‌گیری و ارزیابی شود. چاقوهای کلکسیونی با تیغه طولانی تر مناسب برای برش قسمت‌های پرده ای اندازه بزرگ است.

 

5. قیمت:

هرگز قیمت چاقوی کلکسیونی تنها عامل تعیین کننده میزان کیفیت آن نیست. پس در صورتی که بخواهید چاقوی کلکسیونی با کیفیت بخرید به جز قیمت به موارد دیگری نیز توجه کنید.

 

 

علت قیمت بالای چاقوی کلکسیونی

چاقوهای کلکسیونی برای بسیاری از افراد، یک شیء جذاب و جالب است. این چاقوها علاوه بر عملکرد خود، قابلیت نمایشی بالایی دارند.

چاقوی کلکسیونی یکی از اشیاء جمع‌آوری‌شده توسط افرادی است که به جمع‌آوری جنس‌های قدیمی، نادر و یا محدود تمایل دارند.

این نوع از چاقوها معمولاً به دو دسته می‌توان تقسیم کرد؛ یکی از آن‌ها چاقوهای جمع‌آوری شده برای تحسین ظرافت صنایع دستی هستند و دیگر دسته چاقوهای تاریخی یا نادر هستند که برای شناسایی یا کشف تاریخ و فرهنگ یک منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

تقاضای بالا و کمبود تعداد

علاوه بر داشتن طراحی های فراتر از معمول، به دلیل کیفیت بالا و استفاده از مواد با ارزش و کاربرد بالا همواره جزء گزینه های محبوب برای طرفداران این صنعت بوده اند.

از آنجایی که چاقوی کلکسیونی در کنار داشتن طرح های بی نظیر، معمولاً از مواد اعلام نشده یا با کیفیت بسیار بالا ساخته شده اند و همچنین تعداد آن‌ها محدود است، بنابراین قیمت آن‌ها بالاتر از چاقوهای عمومی است.

همچنین این چاقوها بیشتر به دست طرفداران خود وارد می شوند و به دلیل افزایش و کمبود تعداد آن‌ها در بازار، ارزش آن‌ها افزایش می یابد. به همین دلیل، چاقوهای کلکسیونی معمولاً در بازار دوم نیز به قیمت بالا فروخته می شوند.

 

هزینه های تولید و توسعه

علاوه بر تقاضا بالا و کمبود تعداد چاقوهای کلکسیونی در بازار، مولفه های دیگری مانند هزینه های تحقیق و توسعه برای صنعت چاقو سازی، تاثیر در قیمت آن‌ها دارد.

به دلیل این که بسیاری از چاقوهای کلکسیونی با استفاده از مواد با کیفیت و در حال تحقیق و توسعه ساخته می‌شوند، بنابراین هزینه های حفظ کیفیت و تحقیقات بیشتری برای ساخت چاقوهای کلکسیونی نسبت به چاقوهای عمومی است.

 

سخن پایانی

همواره در این صنعت تاریخی و ارزشمند نام چاقوی زنجان پر آوازه بوده و افراد از سراسر دنیا برای کارهای روزمره ، آشپزی ، شکار ، کمپینگ و … به دنبال تولیدات این شهر هستند.

چاقوی کلکسیونی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و افراد علاقمند از تمام دنیا برای جمع آوری کلکسیون و یا هدیه ای خاص برای عزیزان به دنبال چاقوهای دست ساز ساخت هنرمندان زنجانی هستند.

در سایت دس ساز نیز شما میتوانید تنوع عظیمی از چاقوهای کلکسیونی از سازنده های معروف زنجانی با قیمت عالی مشاهده و خریداری کنید .

شما علاوه بر خرید چاقوی کلکسیونی خاص و غیر تکراری ، هزینه بسیار کمتری نیز می پردازید و همواره هنر دست آن هنرمند و صنایع دستی آن شهر را دارید و از زیبایی چشم گیر آن لذت می برید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *